Misterium Drogi Krzyżowej

Jesteś tu: » Strona startowa » Wydarzenia » Misterium Drogi Krzyżowej

Misterium Drogi Krzyżowej

31 marca 2010r. -  Misterium Drogi Krzyżowej

Dnia 31 marca cała społeczność Zespołu Szkół w Chybicach zgromadziła się na uroczystym Misterium Drogi Krzyżowej. Misteria takie organizowane są w Chybicach każdego roku w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne. Ukazują one historię męczeństwa Jezusa i Jego chwalebnego Zmartwychwstania.

Tegoroczna Droga Krzyżowa miała dla wszystkich uczestników szczególny wymiar – była bowiem poświęcona pamięci pani Marii Rej-Kurek – wspaniałej nauczycielki, która przez wiele lat pracowała w szkole w Chybicach.

Wspólnie ze wszystkimi uczniami i nauczycielami przeżywała radości okresów przedświątecznych. Na lekcjach języka polskiego przybliżała uczniom tradycję naszego kręgu kulturowo-religijnego, analizowała utwory literackie z tą tradycją związane.

Wszyscy pracownicy szkoły i uczniowie pamiętają zaangażowanie pani Marii, pracowitość, serdeczność. Niestety, zdecydowanie za wcześnie musiała pożegnać się ze szkoła. Ciężka choroba nie pozwoliła Jej na dalszą pracę, przyniosła ból i cierpienie, a w końcu – śmierć.

W momentach uroczystych, ale i w codzienne, zwyczajne dni pamięć przywołuje obrazy obecności pani Marii wśród nas. Swoją wędrówkę przez życie zakończyła 20 grudnia minionego roku, ale na zawsze pozostanie w pamięci koleżanek i kolegów ze szkoły i wszystkich uczniów.

Zaprezentowana przez gimnazjalistów Droga Krzyżowa, ukazująca cierpienie Boga umierającego na krzyżu, skłaniała do refleksji na temat naszego życia i naszej postawy wobec rzeczy ostatecznych. Uczniowie odegrali stacje Drogi Krzyżowej, jaką dwa tysiące lat temu przeszedł Chrystus, aby wyzwolić człowieka od grzechu, cierpienia i śmierci.

Przepełniona ogromnym bólem podróż Jezusa – od pałacu Piłata na wzgórze Golgoty – była zwycięstwem Boga – Człowieka nad złem szatana. Walka Jezusa z szatanem była motywem przewodnim zaprezentowanych scen Drogi Krzyżowej. Zgodnie z biblijnym przekazem młodzi aktorzy przybliżyli widzom niepodważalną nadzieję życia, którego źródłem jest Jezus – „zwycięzca śmierci, piekła i szatana”.

Scenariusz Drogi Krzyżowej opracowały polonistki: Dorota Maciąg i Dorota Sieniek, które również przygotowały młodzież do występu. Chórem wykonującym wzruszające pieśni wielkopostne dyrygował pan Jacek Śliwa. Dekoracją sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczystość, zajęła się pani Małgorzata Bednarczyk.

opracowała: Dorota Maciąg

fotogaleria: Małgorzata Bednarczyk